Tabletki na odchudzanie – co warto wiedzieć?

Jedną z form wsparcia utraty wagi są tabletki na odchudzanie, cieszące się w ostatnich latach ogromną popularnością. Wpływ na to ma zwiększająca się świadomość zdrowego trybu życia, a więc aktywności fizycznej oraz dbania o odpowiednie nawyki żywieniowe. To wszystko wpływa na utrzymanie prawidłowej masy ciała.

Tabletki na odchudzanie

Zadaniem tabletek odchudzających jest wsparcie procesu redukcji tkanki tłuszczowej. Składniki aktywne zawarte w takich preparatach mają przyśpieszyć spalanie tkanki tłuszczowej lub zmniejszyć uczucie głodu. W porównaniu z krajami europejskimi, Polacy wydają znaczące sumy pieniędzy na tego typu preparaty. Wpływ na to ma ogromny nacisk ze strony mediów na kreowanie idealnego wizerunku. By uzyskać upragniony efekt często klienci decydują się na preparaty w żaden sposób niesprawdzone.


Najliczniejszą grupą produktów wspomagających odchudzanie są suplementy diety. Są one jednak najmniej wiarygodne, przed wprowadzeniem ich na rynek, nie ma obowiązku wykonywania żadnych badań. Koniecznością jest jedynie przesłanie do Głównego Inspektoratu Sanitarnego poinformowania o wprowadzeniu go na rynek, wraz z projektem opakowania. Jakość suplementów kontroluje Sanepid, ale są to wyrywkowe i nieregularne kontrole. 

Rodzaje tabletek na odchudzanie

Dostępne na rynku tabletki na odchudzanie można podzielić na dwie grupy. Pierwsza z nich to supresanty apetytu, których działaniem jest zahamowanie uczucia głodu (np. poprzez pęcznienie na skutek wchłaniania wody lub oddziaływanie na ośrodek apetytu w mózgu). W składzie takich preparatów można odnaleźć ananasa, kofeinę, guaranę, ocet jabłkowy oraz gorzką pomarańczę. Poleca się je osobom zaczynającym kurację odchudzającą, ponieważ zmniejszają one uczucie głodu, które jest najbardziej dokuczliwe w pierwszych dniach diety.


Drugim rodzajem preparatów odchudzających są spalacze tłuszczu, których zadaniem jest przyśpieszenie procesu redukcji tkanki tłuszczowej. Mogą one ułatwiać transport  do mitochondriów długołańcuchowych kwasów tłuszczowych, zwiększać termogenezę. Polecane są dla osób, które regularnie uprawiają aktywność fizyczną. Samo stosowanie tabletek nie przysienie efektów, konieczna jest aktywność fizyczna. W skład tabletek wchodzi kofeina, kwas linolowy oraz l-karnityna. Składniki aktywne dostarczają cennych składników odżywczych oraz wspierają spalanie tkanki tłuszczowej. 

tabletki na odchudzanie

Kto może stosować tabletki na odchudzanie?

Tabletki na odchudzanie na receptę przepisywane są jedynie pacjentom otyłym oraz nadwagą, o ile posiadają oni co najmniej dwie choroby, które są typowe dla otyłości (cukrzyca typu 2, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia lipidowe). W przypadku tabletek bez recepty, mogą być one przyjmowane, zgodnie z wytycznymi na ulotce, przez wszystkich zdrowych ludzi. Mogą one jednak powodować skutki uboczne, takie jak: wysokie ciśnienie krwi, przyśpieszone tętno, bezsenność, biegunkę, uszkodzenie wątroby oraz problemy z nerkami.

Skuteczność tabletek odchudzających

Przed rozpoczęciem suplementacji tabletek na odchudzanie warto poznać ich skład i właściwości. To właśnie ze składem preparatu jest ściśle związana jego skuteczność. Warto wybrać produkty zawierające w składzie naturalne substancje o pobudzających działaniu, np. ekstrakt z guarany lub zielonej herbaty. W trakcie odchudzania ważne są zasoby energii, których w czasie dostarczanej jest znacznie mniej. Warto zwrócić uwagę, jaka firma wyprodukowała dany preparat. Tabletki odchudzające są obecnie dostępne w ofercie wielu koncertów farmaceutycznych. Przed wyborem danego produktu, warto sprawdzić działania danego koncernu.

Aktywność fizyczna oraz zmiana nawyków żywieniowych w połączeniu z tabletkami na odchudzanie może pomóc schudnąć niektórym osobom. Osoby przyjmujące odpowiednie preparaty w procesie odchudzania tracą od 3 do 10 % więcej swojej masy ciała niż osoby nieprzyjmujące takich leków.


Dobór odpowiednich preparatów na odchudzanie może znacznie ułatwić cały proces odchudzania. Aby wybrać odpowiedni produkt warto skonsultować się ze specjalistą. Bardzo wygodną formą są nasze konsultacje online.