wrzody

Choroba wrzodowa żołądka – objawy, leczenie, profilaktyka

Choroba wrzodowa żołądka to poważny problem, który dotyka ludzi w różnym wieku i przejawia się silnym bólem w nadbrzuszu, zgagą oraz niestrawnością. Nieleczone wrzody żołądka mogą doprowadzić do niebezpiecznych krwotoków wewnętrznych, dlatego to ważne, aby nie bagatelizować pierwszych objawów. A czym dokładnie jest choroba wrzodowa żołądka i jak powinno przebiegać jej leczenie?

Czym jest choroba wrzodowa żołądka?

Choroba wrzodowa to ubytki błony śluzowej wyścielającej ścianę żołądka, które mogą współwystępować ze stanem zapalnym i martwicą. Zmiany powstają powoli i często są zauważane dopiero przy pojawieniu się pierwszych wyraźnych objawów. Pojedyncze ubytki mogą mierzyć od kilku milimetrów do kilku centymetrów i mają tendencję do nawracania. Wrzody w układzie pokarmowym mogą umiejscowić się nie tylko w żołądku, ale także w dwunastnicy lub dolnej części przełyku. Choroba wrzodowa występuje u około 5-10% dorosłych pacjentów, przy czym zdecydowanie częściej na tę dolegliwość cierpią mężczyźni niż kobiety. 

Jakie są główne objawy choroby wrzodowej żołądka?

Wrzody żołądka początkowo mogą być mylone ze zwykłą niestrawnością. Dopiero długotrwałe występowanie męczących objawów sprawia, że pacjenci zaczynają szukać pomocy lekarskiej. Pierwszym sygnałem, który może zwiastować chorobę wrzodową, jest charakterystyczny ból w nadbrzuszu pojawiający się około 1-3 godzin po spożytym posiłku. Wrzody żołądka mogą też dawać takie objawy jak:

  • zgaga
  • częste bóle brzucha bez wyraźnej przyczyny
  • odbijanie
  • mdłości i wymioty
  • nawracająca czkawka
  • nieprzyjemny posmak w ustach
  • bóle głodowe występujące w środku nocy lub wczesnym rankiem

Może się jednak zdarzyć, że pacjent nie będzie odczuwał żadnych dolegliwości lub będą one na tyle niewielkie, że ich nie zauważy. Dlatego warto regularnie wykonywać badania profilaktyczne w postaci gastroskopii, dzięki którym można sprawnie wykryć wszelkie zmiany w obrębie śluzówki żołądka.

wrzody żołądka

Jakie są przyczyny choroby wrzodowej żołądka?

Choroba wrzodowa może mieć wiele różnych przyczyn. Bardzo często jest ona wynikiem zakażenia bakterią Helicobacter pylori, która zagnieżdża się w żołądku i wydziela toksyny uszkadzające błonę śluzową. Choroba wrzodowa może być też spowodowana nadużywaniem, niektórych niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), chronicznym stresem, złą dietą czy paleniem tytoniu. Nie bez znaczenia będą również geny i grupa krwi, ponieważ skłonność do powstawania wrzodów może być genetyczna. Z tą dolegliwością częściej zmagają się osoby, mające grupę krwi 0.

Choroba wrzodowa żołądka – leczenie i profilaktyka

Leczenie choroby wrzodowej żołądka uzależnione jest od przyczyny jej powstania. Chory musi przyjmować odpowiednie leki i stosować się do zalecanej diety. W poważniejszych przypadkach zmiany są usuwane chirurgicznie. Profilaktyka wrzodów żołądka powinna obejmować przede wszystkim unikanie leków z grupy NLPZ, unikanie używek w postaci alkoholu i tytoniu oraz wdrożenie zdrowej diety i odpowiedniej ilości ruchu na świeżym powietrzu. Obecnie leki można wygodnie kupować przez internet, korzystając z recept online, co znacznie ułatwi proces dochodzenia do zdrowia.

Choroba wrzodowa żołądka to nieprzyjemna dolegliwość, która w widoczny sposób obniża komfort życia pacjenta. Dlatego to ważne, by nie lekceważyć żadnych objawów ze strony układu pokarmowego. Obecnie dzięki receptom online pacjent szybko i bezpiecznie zamówi stosowną kurację do domu, a więcej ciekawych informacji na temat leków i skutecznych sposobów leczenia można otrzymać, zapisując się do naszego newslettera.